Government of the Republic of Hungary

06/25/2026 | Press release | Distributed by Public on 06/25/2026 11:33

A hőség elleni védekezés össztársadalmi összefogást igényel

Hírek

...

A hőség elleni védekezés össztársadalmi összefogást igényel

A hőség elleni védekezés össztársadalmi összefogást igényel

Az elmúlt évtizedek legnagyobb hőhulláma érkezik a hétvégén és a jövő hét elején, ezért harmadfokúra emeli a hőségriasztást szombat hajnaltól az országos tisztifőorvos. Az előrejelzések szerint legalább négy napon át eléri és meghaladhatja a 29 fokot a napi középhőmérséklet, a csúcshőmérséklet pedig 38-40 fok körül alakul. Ráadásul a hőhullám egy átlagosnál szintén melegebb időszak folytatása.

Forrás: Magyarország Kormánya

2026. 06. 25.

Összehangolt védekezést rendelt el a kormány az érkező hőhullám miatt, a védekezést irányító miniszter a miniszterelnök. A koordináció helyi megvalósítói a területi védelmi bizottságok, ők fogják össze a különböző ágazatok, szervek, így a Honvédség, Katasztrófavédelem, a mentőszolgálatok, a tűzoltóság munkáját. Megtörtént a területi védelmi bizottságok tagjainak eligazítása, amelyen Tóth Péter nemzetbiztonsági főtanácsadó képviselte a miniszterelnököt. A Védelmi Igazgatási Hivatal összefogja a védekezésben elérhető forrásokat és intézkedik azok hatékony felhasználásáról, illetve folyamatosan jelent a kormánynak.

A villamosenergia-hálózat bírja a megnövekedett terhelést, a felhasználás jelenleg a csúcsidőszak 95 százaléka. A Katasztrófavédelem szakemberei felkészültek, kétperces riasztási időn belül bevethetők. A szolgálat figyelmeztetett, hogy országszerte tűzgyújtási tilalom van érvényben.

Péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe, a legfrissebb információk a kormany.hu-n (kormany.hu/hoseg), illetve a Magyar Kormány Facebook-oldalán két óránként fognak frissülni. A kormány háromnapos informális ülést tart péntektől, ott is folyamatosan monitorozzák a helyzetet és ahol szükséges, döntést hoznak.

A kormány azt kéri, hogy az emberek vegyék komolyan a hatóságok kéréseit, intézkedéseit, esetleges utasításait. Együttműködést kér a munkáltatóktól, a vendéglátóhelyektől, a rendezvényszervezőktől, a karitatív szervezetektől és az önkormányzatoktól. A tömegrendezvények lebonyolítóit elővigyázatosságra intik, az események átütemezését kérik, különösen a gyerekeknek tervezett programok esetén.

A Magyar Honvédség, az önkormányzatok, a civilek és a karitatív szervezetek folyamatosan gondoskodnak az ivóvízellátásról. Palackos vizet osztanak az ország számos pontján, a vasúti és távolsági buszközlekedés legforgalmasabb pontjain, illetve az autópályák mentén, ha dugók alakulnak ki. Ahhoz, hogy kevés helyen legyen szükség vízkorlátozásra, kiemelten kérik a lakosság együttműködését abban, hogy nem használják medencék feltöltésére, locsolásra a vizet. A honvédség és a Nemzeti Vízművek jelenleg 26 úgynevezett önjáró eszközt tud bevetni, ahol ez szükséges a vízellátás zavarai miatt. A kormány a kapacitás, az eszközállomány fejlesztésére adott utasítást. A hőség idején rendszeresen járják a köztereket a krízisautók, hogy segítsenek a hajléktalanoknak, utcán élőknek.

A vasúthálózaton és a HÉV vonalakon már több helyen kellett sebességkorlátozást elrendelni, de elképzelhető, hogy járattörlések is szükségesek lesznek. Az utasoknak érdemes az információs szolgálatoknál (mavinform.hu) tájékozódni az esetleges változásokról.

Hétfőre és keddre otthoni munkavégzést rendelt el a kormány az államigazgatásban, és a többi munkáltatónak is hasonló intézkedéseket, köztük például a munkaidő lerövidítését vagy a szabadtéri munkák elhalasztását javasolja.

A várhatóan kedd estig tartó hőség komoly egészségügyi kockázatot jelent mindenkinek, de különösen a gyerekeknek, időseknek, szív- és érrendszeri betegek, mozgássérültek, cukorbetegek, hajléktalanok számára. A szervezetet jelentősen megterheli a test hőkezelése: többet izzadunk, több folyadékot vesztünk, megnő a kiszáradás veszélye.

Oroszi Beatrix országos tisztifőorvos azt kéri a lakosságtól, hogy mindenki fokozottan figyeljen a családjára, idős rokonaira, a környezetükben élő veszélyeztetett emberekre. Mindenki igyon sok vizet és kerülje a szabadtéri tevékenységeket délelőtt 11 és délután 4 óra között. A lakásokat késő éjszaka és hajnalban érdemes szellőztetni, napközben pedig besötétíteni. Aki tud, keressen fel léghűtött tereket, helyiségeket, ezek teljes listáját a katasztrófavédelem weboldalán találják.

Ilyenkor sokan keresnek felüdülést a folyókban, tavakban, de a tisztifőorvos arra figyelmeztet, hogy fürödni csak a kijelölt fürdőhelyeken tanácsos, mert a vadvizek veszélyt jelentenek a kevésbé tapasztalt úszóknak. Felhevült testtel senki se ugorjon vízbe, fokozatosan hűtse le magát a fürdés, úszás előtt.

A gépjárművek utastere pillanatok alatt felhevül, gyerekeket, időseket, kisállatokat még pár percre se hagyjunk lezárt autóban, még akkor sem, ha árnyékban parkolunk.

A hőség átvészelésére közösségi összefogást kért a kormány, így például a léghűtött terek, irodák, a vendéglátóhelyek megnyitását, védőital és pihenőidő biztosítását a szabadban dolgozó munkavállalóknak.

Figyeljünk egymásra: egy telefonhívás, egy pohár víz életet menthet, figyeljük, keressük fel idős szüleinket, rokonainkat, szomszédainkat, és rögtön hívjuk a 112-es segélyhívót, ha azt gyanítjuk, valaki bajban van.

Government of the Republic of Hungary published this content on June 25, 2026, and is solely responsible for the information contained herein. Distributed via Public Technologies (PUBT), unedited and unaltered, on June 25, 2026 at 17:33 UTC. If you believe the information included in the content is inaccurate or outdated and requires editing or removal, please contact us at [email protected]