Government of the Republic of Hungary

06/24/2026 | Press release | Distributed by Public on 06/23/2026 23:04

V4-csúcs Gödöllőn: „Országainkat sokkal több köti össze, mint ami elválasztja”

Hírek

...

V4-csúcs Gödöllőn: "Országainkat sokkal több köti össze, mint ami elválasztja"

V4-csúcs Gödöllőn: "Országainkat sokkal több köti össze, mint ami elválasztja"

A Visegrádi Nyilatkozat 35. évfordulóján indította újra Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország kormányfője a négy ország partnerségét. Június 23-án a Gödöllői Királyi Kastélyban tartották a Visegrádi Együttműködés kormányfőinek hivatalos találkozóját Magyar Péter miniszterelnök meghívására.

Forrás: Magyarország Kormánya

2026. 06. 24.

A kormányfői találkozó a Visegrádi Csoport 2026. június 30-ig tartó, "Versenyképes Visegrád" mottójú magyar elnökség záróeseménye is volt egyben. A találkozó témáiról Andrej Babiš cseh, Robert Fico szlovák, Magyar Péter magyar, valamint Donald Tusk lengyel miniszterelnök öt nappal korábbi brüsszeli találkozóján egyeztek meg.

A 2026. áprilisi magyar országgyűlési választások után, helyreállítva a magas szintű politikai együttműködést, a gödöllői csúcstalálkozó fő célja a politikai párbeszéd felélesztése, valamint az együttműködési területek meghatározása volt. A találkozó során a miniszterelnökök egyetértettek abban, hogy a múltban elért közös sikerekre alapozva újra kell indítani és meg kell erősíteni a Visegrádi Együttműködés politikai dimenzióját. Céljuk az együttműködés minden olyan szakpolitikai területen, ahol a négy ország érdeke egybeesik és konszenzusos alapon tudnak döntéseket hozni.

Megállapodtak, hogy újraindítják a V4-ek rendszeres konzultációit az Európai Tanács, valamint az Európai Unió Tanácsának ülései előtt, és a közös érdekek hatékony érvényesítése céljából koordináltan lépnek fel az Európai Unió különböző fórumain. Az Európai Unió napirendjén szereplő aktuális ügyek közül különösen fontosnak tartják az együttműködést az Európai Unió 2028-2034-es időszakra szóló többéves pénzügyi kerete (MFF), ezen belül a kohéziós politika, az agrár- és vidékfejlesztés, a bővítéspolitika és a zöld átmenet területén. Ugyanígy kiemelt szerepet kapnak a versenyképesség közötti egyensúly fenntartásához kapcsolódó jogalkotási folyamatok (különösen a kibocsátáskereskedelmi rendszer /ETS/, autóipar), valamint a kereskedelempolitika.

Mindemellett célul tűzték ki az országaik közötti honvédelmi, belügyi és kulturális együttműködés megerősítését is. A miniszterelnökök egyetértettek abban is, hogy mindent meg kell tenni a régió gazdasági fejlődését szolgáló, észak-déli irányú közlekedési és energetikai infrastrukturális projektek előmozdítása érdekében és megállapodtak, hogy szorosan együttműködnek az ehhez szükséges pénzügyi források biztosítása érdekében.

A találkozó keretében a miniszterelnökök megvitatták az európai uniós, illetve harmadik országokkal történő, ún. V4+ formátumú egyeztetések újraindításának lehetőségét is. Egyetértettek abban, hogy érdekegyezés esetén a V4+ formátum kiváló, rugalmas platform arra, hogy a visegrádi országok egyeztessék álláspontjukat európai uniós partnereikkel, vagy közös projekteket valósítsanak meg Európai Unión kívüli országokkal. Megállapodtak, hogy a következő év során új lendületet adnak a V4+ körben történő szakértői és magas szintű egyeztetéseknek is.

"Országainkat sokkal több köti össze, mint ami elválasztja", mondta Magyar Péter miniszterelnök a csúcstalálkozót záró sajtótájékoztatón. Hozzátette: Közép-Európa ma erősebb, mint valaha. "Szimbolikusan és praktikusan is átadtam egy tervet kollégáimnak egy Budapest-Pozsony-Prága-Varsó szupergyors vasútvonal megvalósításáról. A gazdasági, politikai, közlekedési együttműködés mellett a tudományos, oktatási, kulturális és szociális együttműködés tekintetében is hitet tettünk egymás iránti kölcsönös nyitottságunkról. Európa szíve ma Közép-Európában dobog! Magyarország örömmel tér vissza a Visegrádi Négyek kebelébe", fogalmazott a magyar kormányfő.

Kérdésre válaszolva Magyar Péter elmondta, hogy a V4 együttműködésben a törést a lengyel-magyar kapcsolatok megromlása okozta. Külön öröm számára, hogy a "lengyel-magyar két jóbarát, együtt issza meg a borát" szólásmondás ismét aktuális és ugyanúgy érvényes hétköznapi emberek között, mint a legmagasabb állami vezetők szintjén.

A keddi, gödöllői egyeztetést megelőzően legutóbb 2024. február 27-én a cseh V4 elnökség szervezésében tartottak hivatalos találkozót a visegrádi országok miniszterelnökei. A most zárult magyar elnökség keretében eddig egy államfői, egy házelnöki, 8 szakminiszteri és mintegy 100, főként szakértői szintű találkozóra került sor az államigazgatás különböző területein.

A találkozónak szimbolikus jelentőséget ad, hogy idén ünnepeljük a Visegrádi Nyilatkozat 35. évfordulóját, amelyet Václav Havel, Lech Wałęsa és Antall József írt alá 1991. február 15-én, megalapozva ezzel a modern kori Visegrádi Együttműködést. A történelmi évforduló alkalmából Magyar Péter miniszterelnök emlékéremmel ajándékozta meg visegrádi kollégáit.

A találkozó végén a magyar kormányfő sok sikert kívánt az ambiciózus, mind a négy állam közigazgatási szervei által egyeztetett és 2026. június 19-én véglegesített szlovák elnökségi program megvalósításához.

Government of the Republic of Hungary published this content on June 24, 2026, and is solely responsible for the information contained herein. Distributed via Public Technologies (PUBT), unedited and unaltered, on June 24, 2026 at 05:04 UTC. If you believe the information included in the content is inaccurate or outdated and requires editing or removal, please contact us at [email protected]